Οι Αφέτες Μαγνησίας τίμησαν την Αποτομή της Κεφαλής Ιωάννου του Προδρόμου , σήμερα 29η Αυγούστου 2022, στον φερώνυμο Ναό του πηλιορείτικου αυτού γραφικού χωριού. Στο Ιερατικό Συλλείτουργο προεξήρχαν οι Αρχιμανδρίτες -κατά σάρκα αδέλφια- Διονύσιος και Προκόπιος Κλάδης, συμμοναστές της Μονής Αγίου Προκοπίου Πύλης Τρικάλων, οι οποίοι μάλιστα έφεραν μαζί τους το λείψανο του Αγίου Προκοπίου από την Μονή της μετανοίας του, για να ευλογηθεί ο πιστός λαός.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου