Εσπέρας Κυριακής, 11ης Σεπτεμβρίου 2022, στο εκκλησάκι της Παναγίας της Σπηλούλας Καληπάδου, της Οικογένειας Καλλίνικα, έγινε το παραδοσιακό πανηγύρι, που κλείνει τον κύκλο των θερινών πανηγυριών της Ζακύνθου. Έγινε Παράκληση προς την παναγία, λιτάνευση της Εικόνας Της στον ελαιώνα και ακολούθως λαϊκό γλέντι μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου