Πρωί Κυριακής ΙΕ΄ Λουκά (του Ζακχαίου), 22 Ιανουαρίου 2023, για την Θεία Λειτουργία στον Ναό της Παναγούλας Βανάτου εν Ζακύνθω, ιερουργούντος του Εφημερίου π. Παναγιώτη Καποδίστρια. Έψαλαν οι κ.κ. Σταμάτιος Ζούλας και Σπυρίδων Δρογγίτης. Ο κ. Ζούλας, εξάλλου, ομίλησε κατάλληλα προς τους εκκλησιασθέντες. Εξαιρέτως τιμήθηκε η μνήμη του εν οσίοις Πατρός Ιωσήφ του Σαμάκου του εκ Κρήτης, του Οποίου το Λείψανο θησαυρίζεται θαυματόβρυτο στην διπλανή Ενορία του Γαϊτανίου Ζακύνθου.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου