Με την ευλογία του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου, το Σάββατο, 28 Ιανουαρίου 2023, τελέστηκε Θεία Λειτουργία στην Τραπεζούντα, για την τοπική Ορθόδοξη Κοινότητα, από τον γεωργιανό Αρχιμανδρίτη Jinjolava. Στο εκκλησίασμα συμμετείχαν ο Γενικός Πρόξενος της Γεωργίας στην Τραπεζούντα κ. Γκέλα Τζαπαρίτζε και το προσωπικό του Προξενείου. Στο τέλος υπήρξαν κεράσματα. Σημειωτέον ότι θεία Λειτουργία θα τελείται περιοδικά, ημέρα Σάββατο κάθε μήνα περίπου.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου