Με λαμπρότητα και επισημότητα, τηρουμένων όλων των μέτρων κατά της πανδημίας, εορτάστηκε και φέτος η μνήμη του Αγίου Ενδόξου Νεομάρτυρος Γεωργίου του εκ Τσουρχλίου καταγομένου και εν Ιωαννίνοις μαρτυρήσαντος, στον Ιερό Ναό του Νεομάρτυρος στη γενέτειρά του, στο χωριό Άγιος Γεώργιος Γρεβενών (πρώην Τσούρχλι). Στον ως άνω ναό την παραμονή της εορτής τελέστηκε πανηγυρικός εσπερινός, ενώ ανήμερα λειτούργησε ο Σεβ. Μητροπολίτης Γρεβενών κ. Δαβίδ πλαισιωμένος από ιερείς της μητροπόλεως. Στο τέλος ο Μητροπολίτης κήρυξε το θείο λόγο στους πιστούς τονίζοντας τη σημασία και την σπουδαιότητα της υπομονής, αρετής που χαρακτήριζε τον Άγιο στο μαρτύριό του.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου