Στον Ρωμαιοκαθολικό ναό της Τραπεζούντας, ο οποίος παραχωρήθηκε στους ορθόδοξους πιστούς, σήμερα παραμονή του Δεκαπενταύγουστου, ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, χοροστάτησε για δεύτερη φορά (η πρώτη ήταν πέρυσι, το 2021) στον Μέγα Πανηγυρικό Εσπερινό για την Κοίμηση της Θεοτόκου.
Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι και οι δύο ιεράρχες του Θρόνου, οι οποίοι συνοδεύουν τον Πατριάρχη αύριο στην Παναγία την Σουμελά: Ο Μητροπολίτης Γέρων Χαλκηδόνος Εμμανουήλ και ο Αρχιεπίσκοπος Αμερικής Ελπιδοφόρος.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου