Θεσσαλονίκη, απόψε, παραμονή της μνήμης του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Δημητρίου του Μυροβλύτου, στον περίοπτο Ναό του Πολιούχου και Μυροβλύτου ψάλλεται ο πανηγυρικός πολυΑρχιερατικός Εσπερινός, χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτου Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβα, συγχοροστατούντων δώδεκα (12) Ιεραρχών, εν οίς πρώτος ο οικείος Ποιμενάρχης, Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμος.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου