Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, σήμερα, Κυριακή του Τυφλού (9-6-2024), παρέστη συμπροσευχόμενος από του Ιερού Βήματος του Πατριαρχικού Ναού του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι, κατά την Θεία Λειτουργία, στην οποία χοροστάτησε ο Σεβ. Μητροπολίτης Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας κ. Στέφανος.
Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι Ιεράρχες του Θρόνου – μέλη της Αγίας και Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου, που συνεδριάζει από σήμερα στο Φανάρι.
Στο τέλος της Θ. Λειτουργίας ο Πατριάρχης χειροθέτησε νέο Άρχοντα της Μητρός Εκκλησίας.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου