Σήμερα το πρωί, 25 Μαΐου 2022, τελέστηκε η Ακολουθία του Αγιασμού για την έναρξη των εργασιών αποκατάστασης του Πυργ0μονάστηρου των Στροφάδων Νήσων, από τον Σεβ. Μητροπολίτη Ζακύνθου κ. Διονύσιο και τον Σεβ. Μητροπολίτη Δωδώνης κ. Χρυσόστομο, παρόντος του Δημάρχου Ζακύνθου κ. Νικήτα Αρετάκη. Την Αδελφότητα της Μονής εξεπροσώπησε ο Ηγουμενοσύμβουλος, Αρχιμανδρίτης Σεραφείμ Κόινίδης, ο οποίος μετέφερε μάλιστα το σεπτό Χέρι του Αγίου Διονυσίου, για τον Αγιασμό.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου