Χθες το απόγευμα και σήμερα, 26 και 27 Αυγούστου 2022, τιμήθηκε δεόντως, με τη συμμετοχή πλήθους προσκυνητών, η μνήμη του νεοφανούς Αγίου Μεγαλομάρτυρος Φανουρίου του θαυματουργού, στο ναΰδριο της Οδηγήτριας και Αγ. Φανουρίου, στο κέντρο της πόλεως Ζακύνθου, το οποίο -ως γνωστόν- είναι Παρεκκλήσιο της Ενορίας Θείας Αναλήψεως. Για την εξυπηρέτηση πάντων είχε μεριμνήσει ο Εφημέριος της Ενορίας, Πρωτοπρεσβύτερος Χαράλαμπος Κυπριώτης, μαζί με τον Διάκονο Νικόλαο Μόνο.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου