Επί τη μνήμη του Αγίου Μαξίμου του Ομολογητού, η Α.Θ. Παναγιότης ο Πατριάρχης μετέβη, το Σάββατο, 21 Ιανουαρίου 2023, στην Ι. Μονή Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή, όπου αναπαύεται εν τη προσδοκία της κοινής αναστάσεως ο προκάτοχός του Μάξιμος Ε’ (1946-1948), και τέλεσε Τρισάγιο υπέρ αυτού, δεηθείς και υπέρ αναπαύσεως των ψυχών των ομωνύμων αειμνήστων Αρχιερέων του Θρόνου Λαοδικείας, Σάρδεων, Σταυρουπόλεως, Σερρών και Νιγρίτης, Πιτσβούργου και Ευμενείας.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου