Απόψε, βράδυ Μεγάλης Πέμπτης, 2ας Μαΐου 2024, έλαβε χώραν στον Ναό της Φανερωμένης Βανάτου, η Ακολουθία των Αγίων Παθών, ήτοι ο Όρθρος της Μεγάλης Παρασκευής, με τα 12 Ευαγγέλια, στο τέλος της οποίας (μετά το 11ο Ευαγγέλιο, κατά την τυπική διάταξη της ζακυνθινής τελετουργίας) έγινε η έξοδος του Εσταυρωμένου στο εκκλησίασμα και η τρισσή λιτάνευσή Του εντός του Ναού. Όλα ήταν εξόχως κατανυκτικά και προ-αναστάσιμα!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου