Απόγευμα 7ης Μαΐου 2015, στον Ναό της Παναγίας, μέσα στον αρχαιολογικό χώρο. Ο χοροστατών Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος για μιαν ακόμη φορά στην Έφεσο, όπου εψάλη εόρτιος Εσπερινός προς τιμήν του Ηγαπημένου Μαθητού. Μεταξύ των συμπροσευχομένων διακρίνονται οι Μητροπολίτες Γέρων Περγάμου Ιωάννης, Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος και Σηλυβρίας Μάξιμος. Στο πλαίσιο αυτό ο Πατριάρχης επισκέφτηκε το Σπήλαιο των Επτά Παίδων των εν Εφέσω, συνοδευόμενος από τον τοπικό Δήμαρχο, τον οποίο μάλιστα επισκέφτηκε εθιμοτυπικά στο γραφείο του.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου