Ήταν η πρώτη φορά σήμερα που συναντήθηκαν στο Σαμπεζύ ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος με τον πρότινος αναγνωρισθέντα Αρχιεπίσκοπο Πρεσόβ και Μητροπολίτη Τσεχίας και Σλοβακίας Ραστισλάβ. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των αφίξεων Προκαθημένων της Ορθοδοξίας για τη Σύναξή τους του επόμενου επταημέρου, εν όψει της μεγάλης Πανορθοδόξου Συνόδου που ήδη έχει προγραμματισθεί. Η καλή διάθεση αμφοτέρων των μερών, ήτοι η σοφία του Οικουμενικού Πατριαρχείου και η διάθεση διορθώσεως των εκκλησιολογικών ημαρτημένων από πλευράς Ραστισλάβ, γεφύρωσε τα διεστώτα και ήδη τούτο συντελεί στην αδελφικότερη συνάντηση όλων εν όψει της Πανορθοδόξου!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου