Σήμερα το πρωί, 2 Ιουλίου 2020, στον Μητροπολιτικό Ναό της Παναγίας Αμαρουσίου, έγινε Ευχαριστιακή Σύναξη και ακολούθως Μνημόσυνο για την ανάπαυση της ψυχής του μακαριστού Μητροπολίτου από Ζακύνθου και Αττικής Παντελεήμονος Μπεζενίτη, καθώς κατ' αυτή την ημέρα συμπληρώνονται έξι χρόνια από την εκδημία του προς Κύριον (+2.7.2014). Το Ιερατικό Συλλείτουργο προς τιμήν και μνήμην του εκλιπόντος Ιεράρχου οργάνωσαν οι εν Αττική υπηρετούντες ζακύνθιοι Ιερείς, καθώς επίσης άλλοι Κληρικοί που σέβονται τη μνήμη του αοιδίμου Ιεράρχου. Όλοι, "πολυμερώς και πολυτρόπως" ευεργετηθέντες και αναδειχθέντες από τον Μακαριστό.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου