Πρωί Σαββάτου, 1ης Αυγούστου 2020, στον Ναό του Αγίου Διονυσίου Χιονάτων Κεφαλληνίας, Μετοχίου της Μονής Στροφάδων και Αγίου Διονυσίου Ζακύνθου. Έγινε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία προεστώτος του Σεβ. Μητροπολίτου Ζακύνθου κ. Διονυσίου Δ΄ και συμπαραστατουμένου από τον Ηγούμενο και Πατέρες εκ της Στροφαδινής Αδελφότητος. Η Σύναξη έγινε για να μνημονευθεί ο εντεταλμένος του Μετοχίου Ιερομόναχος Γεράσιμος Ρηγάτος, ο οποίος προ σαράντα ημερών βρέθηκε νεκρός. Στο Μνημόσυνο παρέστη και ο οικείος Μητροπολίτης Σεβ. Κεφαλληνίας κ. Δημήτριος.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου