Σήμερα το πρωί, 12 Οκτωβρίου 2021, ευρισκόμενος ο Μακ. Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας κ.κ. Θεόδωρος στην Καμπάλα της Ουγκάντας για προγραμματισμένη ποιμαντική επίσκεψη, έφθασε στον Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Νικολάου, της χηρευούσης Μητροπόλεως, όπου τον ανέμενε ο Κλήρος και ο Λαός, με επικεφαλής τον Σεβ. Τοποτηρητή, Μητροπολίτη Γέροντα Ναϊρόμπης κ. Μακάριο και τον Θεοφ. Επίσκοπο Γκούλου και Ανατολικής Ουγκάντας κ. Σίλβεστρο. Μετά την Δοξολογία επί τη αφίξει του, Ο Αλεξανδρινός Προκαθήμενος μετέβη εν πομπή στον τάφο του πρόσφατα κοιμηθέντος Ποιμενάρχχου κυρού Ιωνά, όπου εψάλη Πατριαρχικό Τρισάγιο για την ανάπαυση της μακαρίας ψυχής του.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου