Σήμερα το πρωί, 9 Ιανουαρίου 2022, Κυριακή μετά τα Χριστούγεννα με το ιουλιανό ημερολόγιο, στον Ναό του Αγίου Νικολάου στη γειτονιά Cibali της Κωνσταντινουπόλεως, έγινε Ευχαριστιακή Σύναξη για τους Ουκρανούς της Πόλεως, χοροστατούντος του Θεοφ. Επισκόπου Αλικαρνασού κ. Αδριανού. Στο τέλος κόπηκε η Βασιλόπιτα, ενώ όλοι οι εκκλησιασθέντες Ουκρανοί έψαλαν τα Κάλαντα.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου