Πρωί Παρασκευής προ των Βαΐων, 15 Απριλίου 2022, στον Ναό της Παναγούλας Βανάτου τελέσθηκε θεία Λειτουργία των Προηγιασμένων Δώρων, συλλειτουργούντων των ιερέων Παναγιώτη Καποδίστρια και Ιωάννη Ρένεση, ψαλλόντων δε των κ.κ. Σταματίου Ζούλα και Σπυρίδωνος Δρογγίτη. Την ομιλία της ημέρας έκανε ο κ. Ζούλας. Εκκλησιάσθηκαν ομοθυμαδόν όλοι οι μαθητές του Γυμνασίου Βανάτου, πολλοί από τους οποίους κοινώνησαν των Αχράντων Μυστηρίων. Τους συνόδευαν ο Διευθυντής κ. Παναγιώτης Γ. Δρογγίτης και άλλοι εκπαιδευτικοί του Σχολείου.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου