Η Α.Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, συνοδευόμενος από τον Σεβ. Μητροπολίτη Γέροντα Χαλκηδόνος κ. Εμμανουήλ και τον Πανοσιολ. Μ. Εκκλησιάρχη κ. Αέτιο, Διευθυντή του Ιδιαιτέρου Πατριαρχικού Γραφείου, μετέβη, την Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2022, το μεσημέρι, στο Παρεκκλήσιο της Αγίας Ελένης, του Γεν. Προξενείου της Μ. Βρεταννίας στην Πόλη, όπου παρέστη στην επιμνημόσυνη δέηση που τελέστηκε για την εκδημία της Βασίλισσας Ελισάβετ Β΄, η οποία συνδιοργανώθηκε από το Γεν. Προξενείο και τον Ιερατικώς Προϊστάμενο του Παρεκκλησίου Πανοσιολ. κ. Canon Ian Sherwood.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου