Πρωί εορτής Αγίου Πρωτομάρτυρος και Αρχιδιακόνου Στεφάνου, 27η Δεκεμβρίου 2023, στο φερώνυμο Μητροπολιτικό Παρεκκλήσιο, στον άνω όροφο των Μητροπολιτικών Γραφείων Ζακύνθου, ιερούργησε -ως είθισται- ο Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος Ι. Μητροπόλεως Ζακύνθου, π. Παναγιώτης Καποδίστριας, συμπροσευχομένων του Σεβ. Μητροπολίτου Ζακύνθου κ. Διονυσίου Δ΄, του Αρχιερατικού Επιτρόπου πόλεως και περιχώρων π. Χαραλάμπους Κυπριώτη, του προσωπικού των Γραφείων, ενώ μεταξύ των ψαλλόντων ήταν ο Γραμματέας Ι.Μ.Ζ., κ. Πέτρος Παράσχης. Ακολούθησαν κεράσματα.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου