Οι Ορθόδοξοι στο Αμμάν της Ιορδανίας εόρτασαν σήμερα, με το παλαιό ημερολόγιο, τα Χριστούγεννα του 2017. Η κεντρική Ευχαριστιακή Σύναξη πραγματοποιήθηκε στον μεγαλοπρεπή και ευρύχωρο Καθεδρικό Ναό της Υπαπαντής του Κυρίου, προεστώτος του οικείου Μητροπολίτου Σεβ. Φιλαδελφείας κ. Βενεδίκτου. Ο σολέας είχε μετατραπεί σε Φάτνη, εντός της οποίας τελεσιουργήθηκε η Αναίμακτη Θυσία του Νεογέννητου Χριστού.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου