e-περιοδικό της Ενορίας Μπανάτου εν Ζακύνθω. Ιδιοκτήτης: Πρωτοπρεσβύτερος του Οικουμενικού Θρόνου Παναγιώτης Καποδίστριας (pakapodistrias@gmail.com), υπεύθυνος Γραφείου Τύπου Ι. Μητροπόλεως Ζακύνθου. Οι δημοσιογράφοι δύνανται να αντλούν στοιχεία, αφορώντα σε εκκλησιαστικά δρώμενα της Ζακύνθου, με αναφορά του συνδέσμου των αναδημοσιευόμενων. Η πνευματική ιδιοκτησία προστατεύεται από τον νόμο 2121/1993 και την Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης, κυρωμένη από τον νόμο 100/1975.

Τα νεότερα στα θεματικά ένθετα

Παρασκευή 27 Αυγούστου 2021

Ο Οικουμενικός Πατριάρχης σε ενημερωτική εκδήλωση για το ιστορικό Ορφανοτροφείο της Πριγκήπου [photos-video]

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική εκδήλωση ελπίδας, απόψε (27-8-2021), στους χώρους του ιστορικού Ορφανοτροφείου της Πριγκήπου, παρουσία του Οικουμενικού Πατριάρχου Βαρθολομαίου.

Στην εκδήλωση παρέστησαν Αρχιερείς του Θρόνου, ο Υφυπουργός Πολιτισμού Αhmed Misbah Demircan, η Γενική Πρόξενος της Ελλάδος κ. Τζωρτζίνα Σουλτανοπούλου, ο Έλληνας Πρεσβης στο Λονδίνο Γιάννης Ραπτάκης, ο Πρέσβης της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, ο Δήμαρχος της Πριγκήπου, οι εκπρόσωποι του Δήμου της Πόλης, ο δημοσιογράφος Hakan Çelik, ο οποίος παρουσίασε το πρόγραμμα, αλλά και ο τελευταίος Δάσκαλος του Ορφανοτροφείου, ο κ. Γιαννης Καλαμάρης, η ζωντανή ιστορία του Ορφανοτροφείου και Πριγκηπιανοί.


İSTANBUL RUM PATRİĞİ I. BARTHOLOMEOS’un

BÜYÜKADA RUM YETİMHANESİNİ İSTANBUL’A KAZANDIRMA PROJESİ BİLGİLENDİRME VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI’NDAKİ KONUŞMALARI

(Büyükada, 27 Ağustos 2021)

Şükran ve rahmetle andığımız büyük hayırsever Eleni Zarifi’nin Yetimhane olması için lüks bir otel olarak inşaa edilmiş bu binayı satın alarak, Patrikhanemize bağışlamasının üzerinden yüz yıldan fazla zaman geçti.

 Bu sürenin yarısına yakın bir dönemi Yetimhanemiz cemaatimizin kız ve oğlan yetimlerine bakmakla yetinmemiş onları meslek sahibi ve topluma rahatlıkla entegre olacak bireyler olarak yetiştirmiştir.

Savaşların üstüste yaşandığı, krizlerin eksik olmadığı bir o zor yıllarda, muhtemelen aileleriyle yaşayan pek çok çocuğun ulaşamayacakları imkânlar buradaki yetimlere sunulmuştur.

Ailesiz kalmanın acısı burada ve Osmanlı’daki tüm milletlerin hayırseverlerinin öncülüğünde benzer yetimhanelerde azaltılmaya teselli edilmeye çalışıldı.

Cumhuriyet döneminde bu asil görev pek çok hayırsever ve eğitimcinin gayretleriyle devam etti.

Dolayısıyla mimari özellikleriyle tüm dünyaca bilinen bu bina aynı zamanda toplumsal dayanışmanın, ilerici eğitimin, fedakârlığın ve şefkatin abidesidir.

Bugün de son derece ihtiyaç duyduğumuz bu manevi değerlerin somut ve tarihe mal olmuş halidir.

Yetimhanenin son on yıllarda yaşadığı ve hepimizi üzen erime sürecine dur demek vatandaş bilinci olan herkesin vicdani görevidir. Çünkü yetimhane hepimizin ortak değeridir ve kaderi bizlerin sorumluluğundadır. 

Bu nedenle Patrikhanemiz, şehrimizin ve insanlığın önemli bir değeri olan Yetimhane’yi tüm teknik ve ekonomik zorluklara rağmen yeniden ayağa kaldırmak hususundaki gayretini daha geniş çevrelere yayarak, güçlendirmeyi hedeflemektedir. 

Bu noktada devlet makamları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve tüm İstanbul sevdalılarına ulaşarak desteklerini almayı arzulamaktayız. 

Ancak böyle kapsamlı bir elbirliğinden çıkacak güç ile yılların birikimi bu sorun çözülebilir ve Yetimhane şehirlerin kraliçesi olarak tarif edilen İstanbul’a kazandırılabilir.

Bu anlamlı vesileyle, Yetimhanenin kurtuluşu için emek veren  herkesi can-ı gönülden tebrik ediyor ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Yüce Tanrı bizlere çalışmaların tamamına erdiği günleri de görmeyi nasip etsin.


Δεν υπάρχουν σχόλια: