Εσπέρας Σαββάτου, 18ης Δεκεμβρίου 2021, στην πανηγυρίζουσα Μονή Στροφάδων και Αγίου Διονυσίου, στην πόλη της Ζακύνθου, έγινε Αναστάσιμος Αρχιερατικός Εσπερινός εν όψει της αυριανής Κυριακής προ των Χριστουγέννων και της αποδόσεως της εορτής του Προστάτου και Πολιούχου Ζακύνθου, Αγίου Διονυσίου, του θαυματουργού, γνωστής ως "Μπασίματα του Αγίου". Χοροστάτησε ο παρεπιδημών ζακύνθιος Μητροπολίτης Ζάμπιας, Σεβ. κ. Ιωάννης.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου