Πρωί Πέμπτης, 27ης Ιανουαρίου 2022, στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι γίνεται Ευχαριστιακή Σύναξη για την Ανακομιδή των Λειψάνων του αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου, χοροστατούντος του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου Α΄ από του Παραθρονίου, ενώ στον Θρόνο -κατά το έθος- έχει τεθεί η Εικόνα του τιμωμένου Αγίου. Επίσης, στον σολέα έχουν τεθεί σε προσκύνηση τα Λείψανα του Αγίου, μετακομισθέντα στην Πόλη από την Ρώμη, το 2004.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου