Σήμερα το πρωί, Σάββατο 2 Απριλίου 2022, στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι, τελέσθηκε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, προεστώτος του Σεβ. Μητροπολίτου Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στεφάνου και ακολούθως Μνημόσυνο υπέρ αναπαύσεως των ψυχών των αλησμόνητων Αρχόντων Πρωτοψαλτών και Λαμπαδαρίων της Αγίας του Χριστού Μ. Εκκλησίας «των θεαρέστως ανά τους αιώνας κοσμησάντων τα ιερά Πατριαρχικά Αναλόγια, και των λοιπών Οφφικιούχων και μη Ιεροψαλτών των διακονησάντων εν τη Πόλει».
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου