Με δόξα και τιμή λιτανεύτηκε σήμερα. 17 Δεκεμβρίου 2022, στην πόλη της Ζακύνθου, το σεπτό Σκήνωμα του Προστάτου και Πολιούχου της νήσου, Αγίου Διονυσίου του θαυματουργού, 400 ακριβώς έτη από την κοίμησή του (+17.12.1622). Η καλή μέρα και ο στοργικός ήλιος συνέτειναν, ώστε πλήθη πιστών Ζακυνθίων να παραστούν, να προσκυνήσουν το "Άγιο Κορμάκι", να Τον συνοδεύσουν μάλιστα στη λιτανεία Του, ευλογούμενοι από την χαριτόβρυτη παρουσία Του ανάμεσά τους.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου