Λιτανεύτηκε σήμερα -κατά την κορφιάτικη τάξη- το σεπτό Σκήνωμα του Αγίου Σπυρίδωνος ανά την πόλη της Κέρκυρας, σε ανάμνηση του θαύματος του 1673, όταν ο Άγιος έσωσε το νησί από την πανούκλα. Σύμφωνα με ιστορικές μαρτυρίες, η επιδημία καταπαύτηκε τις τελευταίες ημέρες του Οκτωβρίου του 1673.
Επί τρεις νύκτες οι κάτοικοι έβλεπαν επάνω από τον ναό του Αγίου Σπυρίδωνος τη μορφή του Προστάτη τους με το σταυρό στο χέρι να καταδιώκει το θανατικό. Από την ίδια χρονιά καθιερώθηκε αυτή η Λιτανεία του Αγίου κατά την πρώτη Κυριακή του Νοεμβρίου, καθιερώθηκε μάλιστα να ονομάζεται "Πρωτοκύριακο".
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου