Ο Σεβ. Μητροπολίτης Ζακύνθου κ. Διονύσιος Δ΄ βρέθηκε στον Άθωνα, κατά το διήμερο 26 και 27 Μαρτίου 2016, προσκεκλημένος του Αρχιμανδρίτου Βαρθολομαίου, Καθηγουμένου της κανονικής Μονής Εσφιγμένου, ώστε να προστεί της πανηγύρεως του Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά, η μνήμη του οποίου τιμάται κατά την Β΄ Κυριακή των Νηστειών και ο οποίος διετέλεσε τρία χρόνια Ηγούμενος της Μονής. Από την εορτή αυτήν, στο Αντιπροσωπείο της περιώνυμης Μονής στις Καρυές του Αγίου Όρους, προέρχονται τα τέσσερα αντιπροσωπευτικά βιντεάκια που ακολουθούν:
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου