Πρώτη Θεία Λειτουργία για τον Απόστολο Στάχυ, εκ των Ο΄ και πρώτο Επίσκοπο του Βυζαντίου (38-45 μ.Χ.), το πρωί της 31ης Οκτωβρίου 2019, στο υπερώο της Κουμαριώτισσας Νεοχωρίου στον Βόσπορο. Εκεί έχει καθιερωθεί Παρεκκλήσιο του Αγίου Θεοδώρου του Βυζαντίου, στο δε τέμπλο υφίσταται καλαίσθητο εικόνισμα του Αποστόλου Στάχυος. Λειτούργησε ο Εφημέριος, Αρχιμανδρίτης Αγαθάγγελος Σίσκος.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου