Τα πρώτα χιόνια στην Ελλάδα είναι γεγονός! Οι πρώτες σημερινές εικόνες τους φθάνουν έως εμάς από την Ιερά Μονή Αγίου Προκοπίου Πύλης Τρικάλων, όπου Ηγούμενος είναι ένα ζακυνθινόπουλο, ο Αρχιμανδρίτης Διονύσιος Κλάδης! Εκεί, στη μοναξιά του όρους και της σιωπής, θεάται το Αθέατο και τελεσφορεί το "Άνω σχώμεν τας καρδίας"! Εν τω μεταξύ το χιόνι επικαλύπτει πάσα θλίψη ή ψυχοσωματική κακουχία και μετατρέπεται σε προσευχητική διάθεση υπέρ εαυτού και αλλήλων! Καλή δύναμη, αγαπητέ π. Διονύσιε!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου