Κατά το ισχύον και απαράβατο λειτουργικό έθος της Ζακύνθου, μετά την Θεία Λειτουργία της 19ης Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 11 ακριβώς, λιτανεύεται το σεπτό Σκήνωμα του Αγίου Διονυσίου, τρις εντός του Ναού, τελείται ικετήρια δέηση ενώπιόν Του και εναποτίθεται πλέον στην Λάρνακα της μόνιμης φύλαξής Του.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου