Πρωί Δευτέρας της Διακαινησίμου, 25 Απριλίου 2022, στον δαφνοστεφή Ναό της Φανερωμένης Βανάτου εν Ζακύνθω, η Θεία Λειτουργία, τιμώντας την Θεομήτορα και τον Άγιο Γεώργιο τον Τροπαιοφόρο. Τον Εφημέριο, π. Παναγιώτη Καποδίστρια, πλαισίωσαν από του ψαλτηρίου οι κ.κ. Δημήτριος Παπαδάτος, Σπυρίδων Σαρατσένος και Σπυρίδων Δρογγίτης. Εν τω τέλει ευλογήθηκαν πασχαλινά αυγά για τους εκκλησιασθέντες, ενώ διανεμήθηκαν ευλογητικώς πλαστικοποιημένα εικονίδια της Αναστάσεως. Ο Εφημέριος ομίλησε δι' ολίγων για το πώς αποκτάται το αναστάσιμο βίωμα διά της σταυρικής οδού.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου