Πανηγυρικά εορτάστηκε η μνήμη των εν Αγίοις Πατέρων ημών Κυρίλλου και Μεθοδίου, φωτιστών των Σλάβων, στον ομώνυμο Ι. Ναό στο Mansfield της Κεντρικής Αγγλίας. Της πανηγύρεως προεξήρχε ο Θεοφ. Επίσκοπος Μελιτηνής κ. Μάξιμος. Παρέστησαν οι Επίτιμοι Πρόξενοι της Ελλάδος και της Κύπρου και πολιτικοί της περιοχής. Μετά τη Θεία Λειτουργία ακολούθησε επίσημο γεύμα με παραδοσιακούς χορούς και μουσική.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου