Σήμερα το πρωί, 10 Μαΐου 2023, εορτή Μεσοπεντηκοστής και ανάμνηση της Παρόδου του Λειψάνου του Αγίου Νικολάου από τη Ζάκυνθο (1087), στην δεύτερη Ενορία του Βανάτου εν Ζακύνθω, αυτήν της Κουκουναρίας, έγινε Θεία Λειτουργία στον φερώνυμο Ενοριακό Ναό, ιερουργούντος του οικείου Εφημερίου, Αρχιμανδρίτη Πορφυρίου Γουσέτη. Έγινε και Αρτοκλασία.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου