Με λαμπρότητα και μεγαλοπρέπεια εορτάστηκε η εορτή των Θεοφανείων μετά από 68 έτη στην Μητρόπολη Χαλκηδόνος. Το πρωί ο Σεπτός Ποιμενάρχης μας χοροστάτησε στον όρθρο και προεξήρχε της Τρισαρχιερατικής Θείας Λειτουργίας και του Μεγάλου Αγιασμού, συλλειτουργούντων των Θεοφιλεστάτων Επισκόπων Αραβισσού κ. Κασσιανού, Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Χάλκης και Ξανθουπόλεως κ. Παϊσίου, πλαισιουμένων από τον Πρωτοσύγκελλο Πανοσιολ. Αρχιμ. κ. Ευγένιο Καρατζά, τον Αιδεσιμ. Οικ.κ. Βασίλειο Κομνηνό, τον Ιερολ. Πατριαρχικό Διάκονο κ. Ανατόλιο Δοξαστάκη και τον Ιερολ. Διάκονο Αστέριο Μπαρντακτσή.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου