Μια φωτογραφία του Ναού της Παναγούλας μας, εδώ στο Μπανάτο της Ζακύνθου, αποτύπωσε σήμερα η φίλη ενορίτισσά μας κ. Σοφία Τσιάρα, μόνιμη κάτοικος Αθήνας. Την αποτύπωσε σήμερα το πρωί, ενώ μέσα στον Ναό μας τελείται ο Όρθρος της Κυριακής. Ο Ναός λούζεται από το πρώτο φως της ημέρας, ενώ τα νεράντζια της πλατείας χρυσοφορούν. Οι πλάκες του πλατώματός μας προσλαμβάνουν τη βροχή της νύχτας, ενώ μια νέα ισχυρή βροχή θα ακολουθήσει μες στην ημέρα. Κι επίσης, ο φανοστάτης, η αροκάρια, το καμπαναρίο, ανοίγουν μάτι προς ανατολάς!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου