Βράδυ Κυριακής, 25ης Οκτωβρίου 2015. Τον Σεβ. Μητροπολίτη Ζακύνθου κ. Διονύσιο Δ΄ εκπροσώπησε ο Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος π. Παναγιώτης Καποδίστρια, ο οποίος ομίλησε περί της πνευματικής και ηρωικής λεβεντιάς του Αγίου Δημητρίου, του Μυροβλύτου. Συμμετείχαν και άλλοι Κληρικοί της περιοχής, ενώ έψαλε η Χορωδία του κ. Παναγιώτη Μαρίνου. Στο τέλος έγινε μικρή λιτάνευση της Εικόνας και αποτμήματος Λειψάνου του τιμωμένου Μεγαλομάρτυρος και στο τέλος της βραδιάς παρατέθηκε εόρτιο δείπνο εκ μέρους της μικρής αυτής Ενορίας.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου