Όλα είναι έτοιμα στην Ενορία μας, όπως και σε όλη τη Ζάκυνθο, για τη μεγάλη εορτή της Χριστιανοσύνης, αυτήν της Βαπτίσεως του Χριστού στον Ιορδάνη Ποταμό. Αρκετοί άνθρωποι, τηρητές των πατρικών παραδόσεών μας (των ιδιαζουσών παραδόσεων της Ζακύνθου), εργάστηκαν για να στηθεί το πατροπαράδοτο πάλκο, επί του οποίου θα γίνει ο Μέγας Αγιασμός, ανήμερα του Φωτώνε, αλλά και οι περίτεχνες αγιαστήρες με άνθη μπόλικα και ευωδιαστά συναισθήματα ή τάματα! Και του χρόνου, λοιπόν! Με υγεία, χαρά και χάρη Θεού να συνεορτάσουμε και να φωτισθούμε!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου