Ευφρόσυνες στιγμές από τη Θεία Λειτουργία, η οποία τελέστηκε σήμερα το πρωί (15.7.2020) στο παρεκκλήσι της Ιεράς Μητροπόλεως Ζάμπιας, προς τιμήν και μνήμην των Μικρασιατών Αγίων Καλλινίκων Μαρτύρων Κηρύκου και Ιουλίττης, προστατών της φερώνυμης ζακυνθινής κωμοπόλεως, γενέτειρας του Σεβ. Μητροπολίτη Ζάμπιας κ. Ιωάννη. Μετά τη Θεία Λειτουργία, ο Μητροπολίτης ευλόγησε τους άρτους, που ζύμωσε ο ίδιος κατά τις ζακυνθινές συνήθειες.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου