Πραγματοποιήθηκε σήμερα, Κυριακή του Αντίπασχα, Πρωτομαγιά 2022, το πατροπαράδοτο πανηγύρι του Άι Λύπιου στην περιοχή Καλλιτέρος Ζακύνθου. Στον γραφικό -αλλά τραυματισμένον από τον χρόνο- Ναό του Αγίου ιερούργησε ο νέος Εφημέριος της Ενορίας Αγ. Γερασίμου και Αγ. Βαρβάρας Κήπων, Πρεσβύτερος Ιωάννης Κλάδης. Ευάριθμοι πιστοί εκκλησιάσθησαν. Απέξω έπαιζε τα ζακυνθινά μουσικά παραδεδομένα οι μουσικάντηδες του "ταμπουρλανιάκαρου". Ακολούθως και κατά την διάρκεια της ημέρας πάμπολλοι τηρητές των πατρικών παραδόσεων κατέφθασαν, ούτως ώστε να προσκυνήσουν και συνεορτάσουν, τόσο στον Ναό, όσο και στον προ αυτού ελαιώνα.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου