Ο ανιδρυτής της Ιεράς Μονής της Αγίας Τριάδος Χάλκης και προστάτης της Θεολογικής Σχολής Άγιος Φώτιος, Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως, ο Μέγας, τιμήθηκε σήμερα, Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024, με την τέλεση της πανηγυρικής Θείας Λειτουργίας, χοροστατούντος του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου. Ακολούθησε εόρτια σύναξη στο Συνοδικό της Μονής, όπου ομίλησε εμπνευσμένα ο Πατριάρχης.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου