Η Α. Θ. Παναγιότης ο Πατριάρχης δέχθηκε σε ακρόαση τον Πανοσιολ. Αρχιμ. κ. Χαράλαμπο Nichev, ιερατικώς Προϊστάμενο της Βουλγαρικής Κοινότητος της Πόλεως, ο οποίος υπέβαλε τα σέβη του και ζήτησε την αγία Πατριαρχική ευχή και ευλογία για την επικείμενη ονομαστική εορτή του, και επέδωσε στον Παναγιώτατο την προσφάτως εκδοθείσα σε βιβλίο μεταπτυχιακή εργασία του, την οποία υπέβαλε στο Πανεπιστήμιο Φιλιππουπόλεως. Επίσης, προσέφερε το νεοεκδοθέν ετήσιο ημερολόγιο στην βουλγαρική γλώσσα, που επιμελήθηκε ο ίδιος για τις ανάγκες της εδώ Κοινότητας, και το οποίο αφιερώνεται στον Παναγιώτατο για την συμπλήρωση των τριάντα χρόνων Πατριαρχικής διακονίας του.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου