Η Α. Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος το απόγευμα της Τρίτης, 12 Ιουλίου 2022, πραγματοποίησε προσκυνηματικές επισκέψεις στον Ιερό Ναό του πολιούχου των Ιωαννίνων Νεομάρτυρος Αγίου Γεωργίου, όπου προσκύνησε τα εκεί φυλασσόμενα ιερά του λείψανα, και στον περικαλλή Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνης, στην παλαιά πόλη, όπου ενημερώθηκε για τις ανακαινιστικές εργασίες που αποκάλυψαν τον πλούτο των επιτοίχιων Αγιογραφιών, ενώ είχε την χαρά να θαυμάσει νέους και παιδιά που χόρεψαν στην αυλή του Ναού παραδοσιακούς Ηπειρώτικους χορούς.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου