Εσπέρας Σαββάτου, 3ης Δεκεμβρίου 2022, στον πανηγυρίζοντα Ναό της Αγίας Βαρβάρας και Αγίου Γερασίμου Κήπων Ζακύνθου, εψάλη Αρχιερατικός Αναστάσιμος Εσπερινός, χοροστατούντος και ομιλήσαντος του Σεβ. Μητροπολίτου Ζακύνθου κ. Διονυσίου Δ΄, τιμώντας την Αθληφόρο Μεγαλομάρτυρα. Μαζί με την περίπυστη Εικόνα Της εκτέθηκε και απότμημα Λειψάνου της Αγίας. Ο νέος Εφημέριος, π. Ιωάννης Κλάδης, είχε μεριμνήσει δεόντως για την ευπρέπεια του Ναού.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου