Πρωί Τετάρτης 27ης Ιανουαρίου 2021 στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι γίνεται Ευχαριστιακή Σύναξη για την Ανακομιδή των Λειψάνων του αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου, προεστώτος του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου Α΄ από του Παραθρονίου, ενώ στον Θρόνο -κατά το έθος- έχει τεθεί η Εικόνα του τιμωμένου Αγίου. Επίσης, στον σολέα έχουν τεθεί σε προσκύνηση τα Λείψανα του Αγίου. Άπαντα τελούνται υπό τις υγειονομικές προϋποθέσεις για την αποφυγή του Κορωνοϊού.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου