Κυριακή Β΄ Λουκά, 3.10.2021, στον ελληνορθόδοξο Ναό του Αγίου Γεωργίου Γκρενόμπλ της Γαλλίας, έγινε το 2χρονο Μνημόσυνο του Εφημερίου, Πρωτοπρεσβυτέρου Γερασίμου Σκαρτσή, του εκ Ζακύνθου. Προέστη ο σημερινός Εφημέριος, Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Βασιλάκης. Συλλειτούργησε ο ιερέας Alexis Deboncourt, Γάλλος, ο οποίος υπηρέτησε ως διάκονος δίπλα στον μακαριστό π. Γεράσιμο για μερικά χρόνια. Σήμερα, κατά την διάρκεια του μνημοσύνου δεν μπορούσε να κρατήσει τα δάκρυά του.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου