Απόψε, 3 Δεκεμβρίου 2021, με σφοδρή κακοκαιρία, στον πανηγυρίζοντα Ναό της Αγίας Βαρβάρας, Ενορίας Αγκερυκού (Αγίου Κηρύκου) Ζακύνθου, έγινε ο εόρτιος Εσπερινός της Αγίας και ο κατά παράδοσιν αφ' εσπέρας Όρθρος προς τιμήν της Αθληφόρου, χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτου Ζάμπιας κ. Ιωάννου, ο οποίος παρεπιδημεί κατ' αυτές τις ημέρες στη Ζάκυνθο και θεώρησε καλό να συνεορτάσει με τους συγχωριανούς του στην γενέθλια Ενορία του. Για όλα είχε φροντίσει ο καλός Εφημέριος, Μ. Οικονόμος Νικόλαος Βόσσος.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου