Στις 12 Ιουνίου 2022, ανήμερα της εορτής της Πεντηκοστής, ο Μητροπολίτης Βινίτσης και Μπαρ κ. Συμεών, μαζί με τον κλήρο της Μητροπόλεώς του, τέλεσε την πανηγυρική Θεία Λειτουργία στον Καθεδρικό Ναό της Μεταμορφώσεως Βίνιτσα. Κατά τη διάρκεια της λειτουργίας, ο Αρχιεπίσκοπος, ιερείς και πιστοί προσευχήθηκαν για τη νίκη της Ουκρανίας επί των Ρώσων κατακτητών. Μετά τη Λειτουργία τελέστηκε ο Εσπερινός της Γονυκλισίας. Τέλος, ο ευσεβής λαός που συμμετείχε, ραντίσθηκε -κατά το έθος- με Αγιασμό!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου