Ο Ναός της Αγίας Μαύρας στο Μαχαιράδο Ζακύνθου πανηγυρίζει κατά την τοπική παράδοση το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Ιουλίου 2023, δηλαδή την β΄ Κυριακή του Ιουλίου. Μία ώρα μετά τα μεσάνυχτα (ξημερώματα Κυριακής) πραγματοποιήθηκε η Ακολουθία του Όρθρου και στη συνέχεια (γύρω στις 2.30 το πρωί) η λιτάνευση της περίπυστης Εικόνας της Αγίας Μαύρας στους δρόμους του χωριού, κατά την ισχύουσα παράδοση του τόπου. Η εικόνα επέστρεψε στο Ναό κατά τις 03:00.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου